2015. január 27., kedd

Kricky blog szülinapja és a liciten nyert vizsla torta sorsa

Hááát hol is kezdjem. :) Még tavaly felhívott Kricky, hogy januárban szeretné megtartani a szokásos blog szülinapi buliját és megkérne, hogy tartsak egy tortadíszítési bemutatót is. Persze örömmel mondtam igent a felkérésnek, már csak azért is, mert Krickyvel nagyon jó barátságban vagyunk, másrészt pedig azért mert mindig szívesen veszek részt az ilyen rendezvényeken, ahol "tortás" barátokkal és hasonló érdeklődésű emberekkel találkozhatok, mint én. Ez mindig nagy élmény, szóval ha Kricky nem kért volna fel szerepelni, akkor se lehetett volna még erőszakkal se visszatartani, hogy részt vegyek az eseményen! :) Ezúton is köszönjük a szervezést Kricky, nagyon szuper volt minden!

A buliról készített Némó egy videót! Szuper lett! :)






Közben volt még egy dolog, amit meg kell említeni, mégpedig az, hogy Kricky jótékonysági felhívást hirdetett, mi szerint egy vizsla formájú tortára lehetett licitálni és a liciten befolyt összeggel a Rex komáromi állatmenhelyet támogatták. Mivel mi nagy állatbarátok vagyunk és nekünk is van egy tündérbogár kiskutyánk, apukámmal ketten eldöntöttük, hogy licitáljunk fele-fele arányban és ketten együtt 30.000 Ft-os felajánlást tettünk. Végül kiderült, hogy mi nyertük a licitet és így a miénk lett a torta. Na most ugye én sütök elegendő tortát itthonra (szerintem többet is, mint kellene...) ezért kitaláltuk, hogy a tortát mindenképp adjuk oda majd gyerekeknek, akik bizonyára nagyon örülnének neki. Felkerestem a helyi iskolát ahol tanítottam még tavaly és megbeszéltük, hogy az alsó tagozatos diákoknak beviszem a tortát ebédidőben! Ez a tegnapi nap megtörtént. Nagyon jó érzés volt látni, hogy mennyire örültek azok a csepp gyerekek! :) Agyonra szét simogatták a tortát! :) Vicces volt! Na meg aztán jöttek a kérdések. A legmókásabb egy kisfiú volt, aki hebegve megkérdezte, hogy "Ezt, ezt a aaa a tortáát akkor.. Ez a torta.... Hááát. Ennek a tortának akkor mi a receptje? Mert anyukámnak mondom majd hogy otthon csináljon ilyet!" :)))) Megzabáltam! Meg aztán záporoztak a kérdések közben. Hogy ilyet hogy kell csinálni, és hogy ezt meg lehet enni? És most majd a kutyát felvágjuk? És akkor ez hogy van csinálva? Jujj ne vágjuk fel inkább! :) A néni levágta a lábát! :D Meg volt olyan is, aki azt mondta, hogy elsőre azt hitte sült kismalac! :D Csak úgy messziről, ahogy meglátta ugye. 

Egyébként ha jól tudom, akkor lesz egy youtube videó feltöltve arról, hogy a torta hogyan készült, úgyhogy amint lesz link hozzá, majd csatolom ide és meg lehet tekinteni!

Szóval köszönjük Kricky, nagy öröm volt a gyerkőcöknek a torta! Most pedig képes beszámoló következik! :)


Itthon a kiskutyámnak is tetszett a torta, még indulás előtt! :)


 Az első pár képet Darida Tibor készítette, köszi a képekért! :)

A torta még egészben


 Közeli kép a buksijáról
 


 Szemek... Nagyon szépen megcsinálta Kricky! :)
 

 
 Várunk a gyerekseregre! :)


Az első csapat gyerkőc! :)
 

Bizony nehéz szívvel, de felvágtuk... 

Libasorban a tortára várva...

A második csapat gyerkőc. Nagy volt az izgalom! :)

 Torta evészet! :)

A félig megevett torta és a majszolók a háttérben! :)

Miután falatoztak, meg kellett simogatni mindenképp a kutyut. :)

Nagyon tetszett nekik! :)

Végül az utolsó csapat gyerkőc torta evés közben! :)



Gondolom látható, hogy milyen nagy volt az öröm! :)


Bartus Dóri
(Nudleee)


2015. január 22., csütörtök

Bounty torta - lisztmentesen

Iszonyú finom ez a torta... Már csak azért is, mert a lapjai habkönnyűek, nincs bennük liszt, sőt a krémben sincs, ezért gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják! 5 réteg könnyű, habcsók-szerű tortalap és 4 réteg könnyű, tejszínes-kókuszos krém. Nyamiii! :)
Kókusz és Bounty imádóknak egyébként kötelező elkészíteni! :) Tényleg pont olyan belül, mint az a bizonyos csoki. Állagra is, ízre is! Egyébként most a páromnak és magamnak készítettem ezt a tortát,mert ünnepeltünk! ;)



 

Hozzávalók a torta lapjaihoz:

10 db tojásfehérje
30 dkg cukor
30 dkg kókuszreszelék

Hozzávalók a krémhez:

1 csomag Dr Oetker kókuszos pudingpor
3,5 dl tej
5 dkg cukor

Továbbá szintén a krémhez:

6 dl állati eredetű tejszín
1 csomag Dr Oetker expressz zselatin fix (ERRE gondolok)
5 dkg porcukor
5 dkg kókuszreszelék

A torta bevonásához és díszítéséhez:

4 dl állati eredetű tejszín (én ezt a verziót használtam, plusz csokiforgács a tetejére) + kb 5 dkg porcukor
VAGY a torta saját krémjével körbekenitek vékonyan és leöntitek csokival. :)

 
A tejszínnel kapcsolatban... Nagyon jól lehet használni a Lidl-ben kapható Milbona márkájút, vagy a Penny-ben kapható Campus nevű állati eredetű tejszínt és ezeknek az ára csupán 170 Ft/2 dl. Még ha 1 litert is használtok, mint ahogy én, még akkor is 850 Ft-ból kijön. Azt hiszem elkezdek kampányt indítani a mű növényi tejszínek ellen... Miért is jó azokat megvenni, amikor MINIMUM 400-500 Ft-ba kerül fél litere és borzalmas ízük van, meg aztán szétszáradnak, szétrepednek a tortán, végül zsíros borzalmas bevonatot hagynak a szájpadlásunkon... Fúújjfúújjjj. :) Éljen az állati tejszín! :)

Na szóval, kanyarodjunk vissza a torta elkészítéséhez.

Először is mindent előkészítünk. Mivel külön kell sütni a lapokat, szám szerint 5 darabot (vagy 4-et, erről írok később), ezért én szilikonos sütőpapírra körberajzolok 20-22 centis köröket (vagy amilyen piskótakarikátok van 20-24 centi között - használjátok az alját a jelölésnél) és erre kenem a masszát. Légkeveréses sütőben ki szoktam sütni az összeset egyszerre. 3 tálcára osztom el őket a sütőben. A sütőt előmelegítem 170 fokra. A Hunyadi torta lapjait szintén így sütöm. Annak a receptje ITT.

A tojásfehérjéket elkezdem felverni, majd amikor már keményedik, akkor hozzáadom a kristálycukrot és sűrű habot készítek belőle. Végül óvatosan beleforgatom a kókuszreszeléket. 5 felé elosztom a tésztát és kikenem a sütőpapírokra, kb. 2 centi vastagra. Majd berakom a tepsiket az előmelegített sütőbe és légkeverésen kb. 20 percig sütöm őket. Addig, ameddig a lapok szép aranybarna színűre sülnek.

Akinek nem fér be ennyi tészta a sütőbe, annak azt javaslom, hogy két részletben készítse el a masszát. Lehet 4 lapot is készíteni, így kicsit vastagabbra kell kikenni. Tehát először csak 5 tojást verjen fel a fele hozzávalóval, aztán 2 lapot süssön egyszerre, hogy nehogy összeessen a hab. Aztán miután kisültek, jöhet a követező kettő.

A krémhez a hozzávalókból sűrű pudingot főzünk. Majd ha teljesen kihűlt, akkor felverjük a 6 dl tejszínt. Amikor keményedik, akkor beleöntjük a zselatin fixet, végül a porcukrot. A pudingos masszát fellazítjuk habverővel és utána egy keverőlapát segítségével óvatosan hozzáforgatjuk a felvert tejszínt.

Legkönnyebb, ha tortaformába rétegezzük és hagyjuk egy éjszakát dermedni. Egy tortalap az aljára, majd krém. Ezt addig ismételtem, amíg el nem fogyott minden. A tetejére tortalap került. Másnap felvertem még 4 dl tejszínt (ebbe nem raktam már fixálót sem, csak a vége felé porcukrot.) A torta oldalát és tetejét egyenletesen körbekentem vele. Majd a maradékot habzsákba raktam és megdíszítettem. A közepére jó sok csokiforgácsot szórtam és egy kis porcukorral meghintettem.

A másik díszítési mód, hogy a torta krémjét 5 felé osztjátok, egy részt félreraktok és azzal a kidermesztett tortát körbekenitek, majd a tetejét leöntitek olvasztott csokival.

Tudom, hogy marad jóóó sok tojássárgája... De abból lehet tojáslikőrt, madártejet, vaníliás pudingot, nokedlit, házi tésztát, vaníliasodót, vagy végső esetben rántottát készíteni például! :)

Jó étvágyat a tortához! Én most megyek és eszek egy szeletet, mert annyira megkívántam! :)

Nudleee
(Bartus Dóri)

2015. január 4., vasárnap

Cukrász suli - 1. rész

Már régóta ígérem nektek, hogy írok egy beszámolót a cukrász sulis tapasztalataimról. Hát most végre van időm pötyögni egy kicsit.  Első részben a suliról és az oktatásról szeretnék írni nektek. Második részben pedig a cukrász gyakorlati helyemről és az ott töltött időről.

Hol is kezdjem... 2013. októberében csatlakoztam a 2007 Kapos Felnőttképző Központ által hirdetett cukrász tanfolyamhoz. Több dolog miatt döntöttem úgy, hogy elkezdem az iskolát. Az egyik az, hogy nyilván tudjátok mennyire érdekel a  cukrászat. Szerettem volna belelátni a szakmába és egy picit jobban megismerkedni a cukrásztermékekkel és a cukrászüzemi termelés világával. Másrészt ha valaha is versenyezni szeretnék valamilyen artisztikai munkával egy rangosabb eseményen, akkor a cukrász szakma megléte elengedhetetlen. A harmadik ok pedig az, hogy úgy tudtam radikálisan megemelik a felnőttképzés keretein belül induló tanfolyamok díját és óraszámát.

Szóval belevágtam. Megpróbálom összegezni a tapasztalataimat. Először is azt tudnotok kell, hogy ha felnőttképzésen, ráadásul távoktatáson szeretnétek elsajátítani egy szakmát, az nagyon nehézkes... Sőt szinte lehetetlen. Sokkal jobb dolga van azoknak a tanulóknak, akik már középiskolában cukrásznak tanulnak. Hiszen lehetőségük van egy több éven át tartó folyamat részeként megtanulni az alapokat. (Na nekünk ilyen nem volt.) Jobb esetben tankonyhán szerezhetnek tapasztalatot, ahol jól felkészült szakemberektől tanulhatják el a cukrászat csínját-bínját.

A suli egy éves volt. Kezdetnek megkaptuk futárszolgálattal az összes tankönyvet és magunknak kellett felkészülni az anyagokból és egy-egy online tesztet kellett kitöltögetni a különböző anyagrészekből, ami alapján "felmérték", hogy szépen haladunk magunknak a tananyaggal. Az egy éves suli alatt EGYETLEN konzultációs napunk volt Budapesten, ahol délelőtt a tankonyhát mutatták be és készítettünk pár cukrászati terméket közösen (panna cotta, creme brulée, kakaós csiga, briós), ezt egyébként nagyon élveztük mindannyian, majd délután a gazdasági számításokat akarták elmagyarázni - öööö,  igazából egy éves anyagot 4 órában....... khm. Nevetséges egyébként. Bár hozzáteszem, hogy tisztában voltam vele, hogy távoktatáson nem fognak agyonra oktatni és nem lesz túlzásba víve a dolog. De ez azért mégis kevéske szerintem... 



Tudni kell, hogy a cukrász szakma megszerzése nem csak abból áll, hogy tudj cukrászati termékeket készíteni és sütögetni, hanem idegen nyelvi szakmai konzultáció - na bevallom őszintén, hogy erre egy árva szót sem tanultam... :)))) , jó de tudjátok, hogy Angliában éltem és így egyáltalán nem okozott problémát 100%-osra letenni a vizsgát - , gazdasági ismeretek (elméleti részek pl. HACCP, fogyasztóvédelmi ismeretek, stb és kőkemény gazdasági számítások), vendéglátói ismeretek is beletartoznak a vizsgakövetelményekbe. Nem is értem, hogy egy cukrásznak minek kell tanulni a vágóállatokról, húsok kezeléséről, halakról, sörről és ilyesmikről... Na de ezt elfogadtam, mert nem kell mindenre magyarázatot keresni. Szóval összegezve a felnőttképzés arról szól - legalábbis az én tapasztalataim alapján -, hogy tanulj meg otthon mindent magadnak szinte nulla segítség nélkül és vizsgázz le. Még az elméleti rész okés, mert ahhoz annyi kell, hogy valaki vegye a fáradtságot és leüljön megtanulni a dolgokat. Viszont a gazdasági számításokkal már nem ez a helyzet és valljuk be, hogy a cukrász szakmai vizsga sem egyszerű. Azért egy erős alapnak meg kell lennie hozzá, hogy sikeresen túljusson rajta az ember. Tudni kell a gyártási technológiákat. Hogy mit mihez adjunk és mikor. Számtalan hibalehetőség lehet egyetlen termék legyártása során is. (Mindig az jut eszembe, hogy mennyi félrevezetett háziasszony van, aki nem ért annyira a cukrászathoz és egy rosszul megfogalmazott, vagy egy csapnivaló anyaghányaddal ellátott receptet próbálnak meg otthon elkészíteni és utána el vannak keseredve, mert nem sikerül jól a süti, vagy torta... Tudni kell, hogy mekkora tojásokat használjunk egy receptnél, milyen hőfokú alapanyagokkal dolgozzunk, mennyire kell felverni a tojásfehérjét, mekkora sütőformát használjuk egy-egy receptnél, sütési hőfokok és még hosszan sorolhatnám.....)

A szakmai vizsga több részből állt. Először is volt egy gyakorlati szintvizsga, ahol felmérték, hogy egyáltalán mennyire vagyunk alkalmasak arra, hogy cukrász váljon belőlünk, megnézték hogyan készítjük a cukrász termékeket. Én ekkor indiáner fánkot készítettem. A többiek pedig képviselőfánkot, csemege bombát, gyümölcsös joghurt tortát, gesztenyés kúpmignont, csokis mignont, florentin bonbont, sajtos rolót készítettek. Mindenki egy-egy fajtát.

Majd ezzel végeztünk és még aznap szintvizsgáztunk gazdasági számításokból, cukrász ismeretekből írásbeliztünk, és mindezen felül még 3 szóbeli vizsgánk is volt... Rettentő kimerítő volt az a nap. Utána csak bambultam ki a fejemből.

Indiáner fánk



Nap végén az elkészült termékek
 

Kicsit belekontárkodtam a csemege bomba gyártásba is! :)



Mindegy, az a lényeg, hogy jó cukrásszá csak hosszú éves tapasztalat után válhat valaki. Nekem is sokat kell még tanulnom. Mondják ugye, hogy mindig a saját kárán tanul az ember. Ez nagyon így van, főleg a cukrászatban. Még pár éve, amikor otthon magamnak kísérletezgettem, akkor jöttem rá sok mindenre. Bizony sokat hibáztam és sokat tanultam belőle. Viszont most már sokkal könnyebb, hogy tanultam is a dolgokról és tudom melyik baki miért történik. Nagyon összetett szakma ez és életünk végéig van mit tanulni és van hova fejlődni.

Végül aztán voltak a nagy OKJ vizsgák ugyebár. Először a cukrász szakmai vizsga volt. Kezdetnek egy dísztortát kellett készítenünk. A tortát itthonról vittük készen, vajkrémmel körbekenve. Ott már csak díszítettük, amire 1,5 óránk volt. Nagyon egyszerű tortát készítettem, nem akartam semmi extra cicomát. Mivel épp december 5.-én vizsgáztunk, a téma adott volt. Mikulás. :) Gyorsan túl akartam lenni az egészen és nem akartam húzni az időt. Alig több, mint egy óra alatt kész is voltam. 

Dísztortám



 
Utána húztunk tételeket. Nekem képviselőfánkot, fehércsokis-diós trüffelt és túrós batyut kellett készítenem.

Vizsga végén az asztalom (a képviselőfánkok egy részét addigra megdézsmálta a vizsgabizottság...)



Végül az egész asztal mindenki munkájával. Nagyon ügyesek voltak a többiek!



Aztán még volt 2 vizsganapunk ezen kívül. Az egyiken a két írásbeli vizsgát csináltuk meg. A másik pedig a szóbeli részből állt. Végül kézhez kaptuk a sikeres vizsgát igazoló bizonyítványt! Nagyon örültem neki. És bevallom annak is, hogy vége lett a sulinak és lezárult az egész. Azért karácsony előtt nem volt annyira nagyszerű a tételek felett ücsörögni... De a lényeg, hogy sikeresen túl lettem mindenen. :)

Összefoglalva... A felnőttképzésnek vannak előnyei és hátrányai. A legnagyobb előny végül is, hogy teljesen magunknak osztottuk be az időt, már ami a tanulást illeti. Hátrányként azt tudnám kiemelni, hogy az egyetlen konzultációs nap irtó kevés volt.

Ami viszont a leghasznosabb volt, hogy 360 órát kellett letöltenem egy gyakorlati helyen, azaz egy cukrászdában. Na ez az a hely, ahol ha szerencséd van, akkor sok mindent tanulhatsz. Nekem pedig szerencsém volt. Hiába is tanulgatsz otthon magadnak, az képtelenség, hogy minden cukrászati készítményt legyárts ami a könyvben van és amit valójában követelnek tételként. Na de egy cukrászatban sok mindent el lehet sajátítani. Nyilván nem mindent amire a vizsgához szükség van, mert ugyebár egyik cukiban sem gyártják a létező összes terméket. De a nagyját megismerheted, az alap dolgokat. Legalább fogalmad lehet róla, hogy hogyan is néz ki egy termék. Én a pásztói Csibe Cukrászdában töltöttem le a gyakorlatomat. De erről a következő részben fogok írni!


Nudleee
sutibox.hu - a gasztroblogok gyűjtőoldala - kis banner